Ekonomi

Avrupa hisseleri güçlü kazançlarla değer kazandı, gözler ABD TÜFE verilerinde

Avrupa borsaları, güçlü kurumsal kazanç raporlarının etkisiyle bugün yükselişle açıldı. Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi %0,4 oranında yükselerek geçen hafta ulaştığı rekor seviyeye yaklaştı. Avrupa hisselerindeki yükselişe, Orta Doğu’da devam eden jeopolitik gerginliklerin petrol arzına ilişkin endişeleri artırdığı bir ortamda yaklaşık %1 artış gösteren petrol ve gaz hisseleri öncülük etti.

Yatırımcılar ayrıca bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan Şubat ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu da yakından takip ediyor. TÜFE verilerinin, Federal Rezerv’in yıl içindeki potansiyel faiz oranı ayarlamaları hakkında daha fazla fikir vermesi bekleniyor.

Kurumsal haberler alanında, İtalyan sigortacı Generali’nin hisseleri, şirketin 2023’teki en yüksek kârını bildirmesinin ardından %1’lik bir artış yaşadı. Bu arada, New York Borsası’nda işlem gören Oracle’ın hisseleri, beklentileri aşan çeyreklik kazanç raporunun ardından %5,6 oranında yükseldi. Oracle ayrıca NASDAQ’ta işlem gören yarı iletken lideri Nvidia ile ortak bir duyuruya hazırlanıyor.

Öte yandan, Almanya’nın lüks otomobil üreticisi Porsche (ETR:P911_p), dört yeni model piyasaya sürme planlarına rağmen 2024 yılı için kârlılıkta hafif bir düşüş öngörüyor. Bu haber şirketin hisselerinde %2,1’lik bir düşüşe yol açarken, otomobil ve parçaları endeksinin genelinde %0,3’lük bir düşüşe katkıda bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu