Haber

RTÜK, Sputnik Türkiye’de işten çıkarmaları inceledi

MAHİR BAĞIŞ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gazetecilerin Sputnik Türkiye ofislerinden ihraç edilmesine ilişkin şikâyet belgesini inceledi. Konuyla ilgili RTÜK hukuk müşavirliği tarafından rapor hazırlandığı ve üst kurul gündemine sunulacağı öğrenildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sputnik Türkiye yönetimiyle toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Kararın açıklanmasının ardından Sputnik Türkiye, 24 TGS üyesi çalışanını işten çıkardı. Grev 27’nci gününde devam ediyor.

Bu dönemde Sputnik’teki ihraçlarla ilgili RTÜK’e çok sayıda şikayet yapıldığı öğrenildi. Söz konusu şikayetlerde; “Anayasa, ILO Sözleşmeleri, özellikle 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile 4857 Sayılı İş Kanunu, 5953 Sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerinin ihlal edildiği” belirtildi.

RTÜK Başkanlığı bu şikayetleri incelenmek üzere hukuk müşavirliğine gönderdi. ANKA Haber Ajansı’nın RTÜK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Sputnik’teki ihraçlar Üst Kurul’da “sendika faaliyeti nedeniyle açık yıldırma” olarak değerlendiriliyor.

Hukuk müşavirliği tarafından incelenen şikayet başvurularının raporlanmasının ardından bu ay içinde RTÜK gündemine alınması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu